RN731JTTD5112F25
Mfr.Part #
RN731JTTD5112F25
Description
RES 51.1K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Resistance :
51.1kOhm
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD5112F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5112F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 51.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C