RN731JTTD5112F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5112F100
Description
RES 51.1K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Series :
RN73
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Resistance :
51.1kOhm
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD5112F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5112F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 51.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C