RN731JTTD5111F25
Mfr.Part #
RN731JTTD5111F25
Description
RES 5.11K OHM 1% 1/16W 0603
yes
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.11kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD5111F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5111F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.11kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C