RN731JTTD5111F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5111F100
Description
RES 5.11K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
Ultra Precision
EAR99
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Resistance :
5.11kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD5111F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5111F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.11kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C