RN731JTTD5111D50
Mfr.Part #
RN731JTTD5111D50
Description
RES 5.11K OHM 0.5% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Working Voltage :
75V
Resistance :
5.11kOhm
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD5111D50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5111D50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.11kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C