RN731JTTD5111D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5111D25
Description
RES 5.11K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
5.11kOhm
Tolerance :
±0.5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD5111D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5111D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.11kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C