RN731JTTD5111B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5111B50
Description
RES 5.11K OHM 0.1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
5.11kOhm
Series :
RN73
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Moisture Resistant
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Height :
450μm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD5111B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5111B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.11kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C