RN731JTTD5111B10
Mfr.Part #
RN731JTTD5111B10
Description
RES 5.11K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RN73
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
5.11kOhm
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD5111B10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5111B10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.11kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C