RN731JTTD5110F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5110F100
Description
RES 511 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
63mW
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Resistance :
511Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W