RN731JTTD5110D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5110D25
Description
RES 511 OHM 0.5% 1/16W 0603
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
511Ohm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RN731JTTD5110D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5110D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 511Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C