RN731JTTD5110B05
Mfr.Part #
RN731JTTD5110B05
Description
RES 511 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
511Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD5110B05
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5110B05
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 511Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C