RN731JTTD5102F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5102F50
Description
RES 51K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RN73
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm