RN731JTTD5102D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5102D25
Description
RES 51K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
51kOhm
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD5102D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5102D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 51kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C