RN731JTTD5102D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5102D100
Description
RES 51K OHM 0.5% 1/16W 0603
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Tolerance :
±0.5%
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
Resistance :
51kOhm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD5102D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5102D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 51kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C