RN731JTTD5102B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5102B50
Description
RES 51K OHM 0.1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
e3
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
51kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD5102B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5102B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 51kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C