RN731JTTD5101D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5101D25
Description
RES 5.1K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Resistance :
5.1kohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD5101D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5101D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C