RN731JTTD5101C25
Mfr.Part #
RN731JTTD5101C25
Description
RES 5.1K OHM 0.25% 1/16W 0603
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Resistance :
5.1kohm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.25%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
yes
Termination :
SMD/SMT
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD5101C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5101C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C