RN731JTTD5101B25
Mfr.Part #
RN731JTTD5101B25
Description
RES 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0603
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Resistance :
5.1kohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W