RN731JTTD5101A25
Mfr.Part #
RN731JTTD5101A25
Description
RES 5.1K OHM 0.05% 1/16W 0603
Resistance :
5.1kohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.05%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD5101A25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5101A25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C