RN731JTTD5100F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5100F50
Description
RES 510 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Resistance :
510Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD5100F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5100F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 510Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C