RN731JTTD5100F25
Mfr.Part #
RN731JTTD5100F25
Description
RES 510 OHM 1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
510Ohm
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
yes
Height :
450μm
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD5100F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5100F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 510Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C