RN731JTTD5100C25
Mfr.Part #
RN731JTTD5100C25
Description
RES 510 OHM 0.25% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.25%
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
yes
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
510Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD5100C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5100C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 510Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C