RN731JTTD5100B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5100B50
Description
RES 510 OHM 0.1% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
510Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
yes
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD5100B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5100B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 510Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C