RN731JTTD50R5F25
Mfr.Part #
RN731JTTD50R5F25
Description
RES 50.5 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
50.5Ohm
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RN73
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD50R5F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD50R5F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 50.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C