RN731JTTD50R5F100
Mfr.Part #
RN731JTTD50R5F100
Description
RES 50.5 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
Ultra Precision
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
50.5Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD50R5F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD50R5F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 50.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C