RN731JTTD5051F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5051F50
Description
RES 5.05K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
5.05kOhm
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD5051F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5051F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.05kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C