RN731JTTD5051D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5051D25
Description
RES 5.05K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
5.05kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
yes
Weight :
2.012816mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
2
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD5051D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5051D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.05kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C