RN731JTTD5051B05
Mfr.Part #
RN731JTTD5051B05
Description
RES 5.05K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
5.05kOhm
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount
Case Code (Metric) :
2
Termination :
SMD/SMT
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD5051B05
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5051B05
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.05kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C