RN731JTTD5051A25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5051A25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.05K OHM 0.05% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RN73
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
5.05kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Working Voltage :
75V
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.05%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD5051A25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5051A25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.05kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C