RN731JTTD5050F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5050F50
Description
RES 505 OHM 1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Resistance :
505Ohm
Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Height :
450μm
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
yes
Termination :
SMD/SMT
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD5050F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5050F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 505Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C