RN731JTTD49R9D100
Mfr.Part #
RN731JTTD49R9D100
Description
RES 49.9 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
49.9Ohm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD49R9D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD49R9D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 49.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C