RN731JTTD49R3B50
Mfr.Part #
RN731JTTD49R3B50
Description
RES 49.3 OHM 0.1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
49.3Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
450μm
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN731JTTD49R3B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD49R3B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 49.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C