RN731JTTD4992F50
Mfr.Part #
RN731JTTD4992F50
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Surface Mount
Height :
450μm
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Resistance :
49.9kOhm
Tolerance :
±1%
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD4992F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4992F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C