RN731JTTD4992F100
Mfr.Part #
RN731JTTD4992F100
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
RN73
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
49.9kOhm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD4992F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4992F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C