RN731JTTD4992B50
Mfr.Part #
RN731JTTD4992B50
Description
RES 49.9K OHM 0.1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
49.9kOhm
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD4992B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4992B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C