RN731JTTD4991D100
Mfr.Part #
RN731JTTD4991D100
Description
RES 4.99K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Weight :
2.012816mg
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
yes
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
4.99kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD4991D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4991D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C