RN731JTTD4991B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4991B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.99K OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Series :
RN73
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W