RN731JTTD4991B05
Mfr.Part #
RN731JTTD4991B05
Description
RES 4.99K OHM 0.1% 1/16W 0603
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
4.99kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RN73
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD4991B05
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4991B05
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C