RN731JTTD4991A25
Mfr.Part #
RN731JTTD4991A25
Description
RES 4.99K OHM 0.05% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Resistance :
4.99kOhm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Resistant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD4991A25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4991A25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C