RN731JTTD4991A10
Mfr.Part #
RN731JTTD4991A10
Description
RES 4.99K OHM 0.05% 1/16W 0603
yes
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
4.99kOhm
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.05%