RN731JTTD4990F50
Mfr.Part #
RN731JTTD4990F50
Description
RES 499 OHM 1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Series :
RN73
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
2
Power Rating :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
499Ohm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD4990F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4990F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 499Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C