RN731JTTD4990F25
Mfr.Part #
RN731JTTD4990F25
Description
RES 499 OHM 1% 1/16W 0603
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Resistance :
499Ohm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
Ultra Precision
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD4990F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4990F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 499Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C