RN731JTTD4990B50
Mfr.Part #
RN731JTTD4990B50
Description
RES 499 OHM 0.1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
499Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
yes
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Height :
450μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD4990B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4990B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 499Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C