RN731JTTD4990B10
Mfr.Part #
RN731JTTD4990B10
Description
RES 499 OHM 0.1% 1/16W 0603
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
499Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD4990B10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4990B10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 499Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C