RN731JTTD4930F100
Mfr.Part #
RN731JTTD4930F100
Description
RES 493 OHM 1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
493Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD4930F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4930F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 493Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C