RN731JTTD4930D25
Mfr.Part #
RN731JTTD4930D25
Description
RES 493 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
493Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD4930D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4930D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 493Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C