RN731JTTD4930C25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4930C25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 493 OHM 0.25% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
493Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.25%
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
75V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
RN73
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD4930C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4930C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 493Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C