RN731JTTD48R7F50
Mfr.Part #
RN731JTTD48R7F50
Description
RES 48.7 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
48.7Ohm
Surface Mount :
yes
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD48R7F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD48R7F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 48.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C