RN731JTTD48R7B50
Mfr.Part #
RN731JTTD48R7B50
Description
RES 48.7 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
48.7Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm