RN731JTTD48R1D100
Mfr.Part #
RN731JTTD48R1D100
Description
RES 48.1 OHM 0.5% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Weight :
2.012816mg
Resistance :
48.1Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD48R1D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD48R1D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 48.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C